Projecten voor Onderwijs
Gratis School


Waar?

In 3 provincies van West-Congo: Bandundu (14 scholen), Equateur (10 scholen) en Kinshasa (een school). In al die provincies is Stichting Bayabi actief.

Doel van het project.
Kinderen in Congo de mogelijkheid geven (voortgezet) onderwijs te volgen. Gemotiveerde kinderen de gelegenheid geven door te studeren. Volwassenen ondersteunen door ze de mogelijkheid te bieden voortgezet onderwijs te volgen.
Bevordering van de onafhankelijkheid van de lokale bevolking in Congo. Hierdoor worden kinderen later, en volwassenen nu, in staat gesteld te begrijpen hoe de democratie werkt en hun mening te geven over de toekomst. Verbetering van de levensstandaard van de bevolking

Omschrijving van het project:
In 2000 hebben 191 landen in VN-verband met elkaar afgesproken dat de armoede in de wereld in 2015 voor de helft verminderd moet zijn. Dit noemt men de Millenniumdoelstelling. Om dit te bereiken zijn er 8 doelstellingen geformuleerd. Bayabi heeft gekozen voor ‘Achieve universal primary education’. Vertaald naar het doel van de stichting betekent dat in 2015 gratis school aan 1.000.000 Congolese kinderen geboden kan worden. Na een lang onderzoek gericht op de mogelijke bijdrage van Bayabi hebben wij een beleid hieromtrent gevormd. De stichting informeert u hier graag over.

Eén miljoen kinderen naar school lijkt misschien veel, maar afgezet tegen het hoge inwonersaantal is het slechts een klein percentage. Volgens de Wereldbank wonen in Congo nu 51,7 miljoen mensen. De verwachtingen zijn dat in 2015 het inwonersaantal
87 miljoen zal bedragen.

Ter verwezenlijking van deze doelstelling is Bayabi in augustus 2004 begonnen met een groot project in Mongobele (Bandundu). De startfase is goed verlopen met 60 kinderen die gratis onderwijs krijgen. In goed vertrouwen zijn we verder gegaan met onze onderwijsprojecten. Waren we in het schooljaar 2004-2005 alleen in Mongobele bezig, nu kunnen we het aanstaande schooljaar uitbreiden naar andere provincies, namelijk ook Equateur en Kinshasa. We bereiken 23 basis- en middelbare scholen, dat komt neer op 2.350 kinderen voor het schooljaar 2005-2006.
Onze reis afgelopen mei naar Congo leverde 22.000 kinderen op die als geregistreerd staan om naar school te gaan. Echter, van elke klas die in september begint, maakt maar 60% de school af. Het verplichte schoolgeld kunnen ouders vaak niet meer opbrengen of hebben zij hun kind(eren) nodig om mee te helpen voor een voldoende gezinsinkomen.
Overigens, is het werkelijke aantal kinderen dat naar school zou behoren te gaan, vele malen groter, maar daar is geen registratie van.
In de meeste gevallen zouden we nog niet ‘te laat’ zijn voor dit schooljaar. Voor deze kinderen heeft de stichting echter nog geen voldoende financiele middelen. De kinderen die het eerste kwartaal hebben afgemaakt, zouden met onze steun de rest van het schooljaar kunnen vervolgen.

Met uw steun en de subsidies die inmiddels zijn aangevraagd, verwachten we in ieder geval, deze kinderen naar school te kunnen laten gaan in
2006-2007. De prognose is dat het totale aantal tegen die tijd zal zijn: 102.350 kinderen gratis naar school.
De promotie van dit project in Nederland ziet op bedrijven en scholen. Sponsoring van dit project vraagt een verbintenis voor langere tijd, immers de opleiding duurt minimaal 6 jaar. We sluiten een contract voor 5 jaar met de ouders, ervan uitgaande dat Bayabi-projecten het mogelijk maken dat het 6de jaar door hun zelf kan worden bekostigd. Leest u hierover verder onder: ‘Microkredieten Bayabi-Projecten’ hoe dit extra inkomsten voor de ouders genereert. Omdat doorgaans jongens door de ouders eerder naar school worden gestuurd dan de meisjes, geeft Bayabi voorrang aan meisjes.

Betrokken instellingen en functionarissen bij het project.
Ministerie van onderwijs in Congo, de ouderverenigingen, de directeur van elke school en de dorpschefs.
Stichting Bayabi rapporteert over de studieresultaten van de verschillende leerlingen aan de sponsors en donateurs.

Projectkosten voor een leerling in euro’s.

Item Jaar 1 Jaar 2 Jaar 3 Jaar 4 Jaar 5 Kosten per kind
schoolgeld € 17,50 € 18 € 18,5 € 19 € 19,5 € 92,50,-

Totale kosten voor het schooljaar 05-06 voor 2.350 kinderen x € 17,5 : € 41.125,-